/
🤩
5 adımda daha hızlı satış yapmak için ipuçları
Search
Notion
🤩
5 adımda daha hızlı satış yapmak için ipuçları
Siz de diğer başarılı süper dükkan sahiplerinin uyguladığı aşağıdaki teknikleri kullanarak daha hızlı ve daha çok satış yapabilirsiniz;
Ürün başlığına ürün ile alakalı, doğru bir başlık yazılması
Ürün açıklamasının zengin ve yeterli olması
Kategori ve ürün özelliklerinin doğru belirtilmesi
Ürünlerin en iyi şekilde fotoğraflanması
Gerçekçi ve makul bir fiyatlama yapılması
👀 Ürün başlığına ürün ile alakalı, doğru bir başlık yazılması
İyi örnekler:
Stella McCartney Falabella 3 Zincirli Çanta
iPhone 11 256 GB Uzay Grisi
Kötü örnekler:
İndirimde, Kaçırmayın!
Yeni iPhone telefon
✍️ Ürün açıklamasının zengin ve yeterli olması
Size sıkça sorulan ve sorulabilecek muhtemel soruları belirleyip bu alanda detaylandırabilirsiniz.
Ürün açıklaması alanında yeterli bilgi vermemeniz alıcılar için endişe yaratabileceği gibi, ürününüzün 'Editörün Seçtikleri' alanına dahil edilme olasılığını da çok düşürecektir.
İyi örnek:
Yaklaşık 1 sene önce Akasya Beymen mağazasından alındı. Ortalama 4-5 defa kullanıldı. Kutusu ve garanti belgesi mevcuttur (ya da mevcut değildir). Temiz ve kusursuzdur. (ya da sağ üst köşesinde çok ince bir kaç küçük çizik mevcut olup dikkat çekmemektedir.)
Kötü örnek:
Beymen güneş gözlüğü, çok şık bir gözlük bayılacaksınız
🙂 Kategori ve ürün özelliklerinin doğru belirtilmesi
Hatalı kategoride listelenen ürünler alıcılar tarafından bulunamayacağı gibi editörün seçimi ve reyonlar içerisinde de gösterilmezler.
Örneğin topuklu bir ayakkabının "diğer" kategorisinde listelenmesi ürününüzün kaybolmasına hatta yanlış kategori seçilmesinden dolayı yayından kaldırılmasına sebebiyet vermektedir.
"Kadın" » "Ayakkabı" » "Topuklu" şeklinde doğru alt kategoriler seçilmelidir.
📸 Ürünlerin en iyi şekilde fotoğraflanması
İnternet üzerinden alışveriş yaparken ürünlerin satılmasındaki en önemli etken ürünün değişik açılardan fotoğraflanarak güzel ve özenli bir şekilde sunulmasıdır. Ürünlerinizi listelerken en az 3, ideal 5 fotoğraf eklemelisiniz. Fotoğrafları çekerken aşağıdaki noktalara da özen göstermeniz, olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır;
Arka fon olarak düz, desensiz ve açık renk bir alan seçebilirsiniz. (Kıyafetler için kapı, varsa ferforje manken, aksesuar ve eşyalar için ise masa en idealidir.)
Ayakkabı harici ürünleri kesinlikle halı ya da zeminde fotoğraflamamanızı öneriyoruz. Ürünün alıcılara hijyenik olmayan bir görüntü vermesini istemediğinize eminiz!
Kapak fotoğrafı çekmek için ürünü desensiz açık renk bir masaya koyabilirsiniz.(masa koyu renk ise üzerine beyaz ya da krem rengi pot yapmayacak şekilde ütülü bir örtü serebilirsiniz.) Ürünün tamamı görünecek şekilde ön profilinden ne çok yakın ne çok uzak, ekrana ortalayarak fotoğraflayabilirsiniz.
İkinci fotoğraf için ürünün arkasını çevirerek, bu açıdan da fotoğraflayabilirsiniz.
Ürün elektronik bir alet ise, model numarası ya da barkodu görünecek şekilde fotoğraflamak bilgilendirici olacaktır.
Kozmetik bir ürün ise, batch code (genellikle ürünün altında yer alır. 3 hanelidir. Örn: A91) kısmını fotoğraflamanız alıcılarda güven oluşturacaktır.
Giyim ürünü ise, iç alt kısmındaki etiketi varsa hologramını fotoğraflamanız orijinallik garantisini gösterecektir.
Ayakkabı ise altını da çevirerek fotoğraflamanız tekrar kullanım özelliğini yitirip yitirmemesi konusunda alıcılara fikir verecektir.
Üçüncü fotoğraf olarak ürünü yakın plandan fotoğraflayarak, var ise kusurlarını yakından fotoğraflayarak eklemeniz satış sonrası oluşabilecek sorunları önceden önlemiş olacaktır.
4 ve 5. fotoğraf olarak ürünü farklı açılardan fotoğraflandırabilir, varsa faturası ya da orijinallik kartlarını / kodlarını ekleyebilirsiniz.
Ürüne ait kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmanız en doğru yoldur. En fazla bir adet fotoğrafın temsili internetten alınmış olması önerilmektedir. Diğer görseller elinizde var olan fiziki ürüne ait ve tarafınızdan çekilmiş olmalıdır.
Ürünü fotoğraflarken el ile temas ettirmemenizi öneriyoruz. Profesyonellikten uzak bir görüntü vermekle birlikte, alıcıların %80'i bu tarz ürünleri tercih etmemektedir.
Giyim grubundaki ürünleri üzerinizde ya da askıya asarak arka fonu düz desensiz bir kapıda fotoğraflayabilirsiniz. Flaşlı çekimlerden uzak durarak, gün ışığında, ışığı önünüze değil arkanıza alarak fotoğraflama yapmanız iyi sonuçlar verecektir.
💸 Gerçekçi ve makul bir fiyatlama yapılması
Ürününüzün sıfırı ya da muadillerinin piyasada ne kadara satıldığını araştırmanız makul bir fiyat vermenize yardımcı olacaktır. Gerçek dışı yapacağınız fiyatlamalar alıcılar tarafından tepki almakla birlikte, satılma ihtimalini de azaltmaktadır. İnternette ürününüzün markası ve modeli ile küçük bir araştırma yaparak en uygun ne kadara satıldığına göz atmakta fayda olduğunu bilmenizi isteriz.
Listelediğiniz ürünü farklı platformlarda bulabildiğiniz en uygun fiyat üzerinden %60 daha indirimli listelemenizi öneriyoruz. Örneğin bir ürün farklı bir platformda 100TL tutara sıfır olarak alınabiliyorsa, bu ürünü en fazla 40TL ~ 50TL civarında listelemeniz ürününüzün hızlıca satılmasında etkili olacaktır.
😔 Ürününüzü listeledikten sonra bi hafta geçti ve ürününüz hala satılmadı mı?
Ürünün güncelleyerek fiyatını indirebilirsiniz. Ürünün fiyatını güncellediğinizde ürününüzü beğenen potansiyel müşterilerinize otomatik olarak bir bildirim gidecek ve durumdan haberdar olacaklardır.
💡
Satılan ürününüzü hızlı bir şekilde kargolayarak büyük memnuniyet duyulan, dolayısıyla önerilen ve iyi geri dönüşüm alan bir dükkan olabilirsiniz. Ürününüzü zamanında kargoya veremeyeceğiniz durumlarda mutlaka alıcınızı önceden bilgilendirerek oluşabilecek sorun ve memnuniyetsizliklerin önüne geçmiş olursunuz.
⚠️
Profil sayfanızdaki olumlu geri bildirimlerin, müşterileriniz için çok önemli bir referans kaynağı olduğunu unutmayın.