/
Taklit (Replika) ve Sahte Ürünler
Search
Notion
Taklit (Replika) ve Sahte Ürünler
Sahte, çalıntı ya da replika ürünler satmak patent kanunlarını ihlal eden bir durum olmakla birlikte kanunen cezai şartların uygulanmasına da sebebiyet verebilmektedir. Zebramo üzerinde yalnızca orijinal ürünlerin satışı yapılabilmektedir. Sahte, çalıntı veya replika ürünlerin Zebramo üzerinde satışının yapılması yasaktır.
Ünlü markalara ait ürünlerin satışını yaparken ürünlerin varsa seri numaralarını da açıklamaya yazmalısınız. Ayrıca çekilen fotoğraflar ürünün durumunu net bir şekilde gösteriyor olmalıdır.
Lütfen satışa çıkardığınız ürünlerin orijinalliğinden emin değilseniz satış listenizden kaldırın.
Başkası tarafından satılan ve sahte ya da replika olduğunu düşündüğünüz bir ürünle karşılaştığınızda kesinlikle ürünü satın almayın ve hemen Zebramo'ya ürünün raporlama sayfasından bilgilendirme yapın. Zebramo tarafından gerekli incelemeler yapılarak ürünün orijinalliği araştırılacaktır. Ürünün orikinal olmadığı tespit edildiği taktirde ürün satıştan herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kaldırılacak ve gerekli görüldüğü taktirde satışı yapan kullanıcının hesabı silinecektir.
Satılan bir ürünün fotoğrafında, adında veya açıklamalarında ürünün replika olduğu belirtilmesi durumunda veya satıcı tarafından ürünün orijinal olup olmadığı hakkında şüpheli olduğunu gösteren açıklamalarına rastlandığı durumda ürün satış listesinden kaldırılacaktır ve gerekli görüldüğü taktirde satışı yapan kullanıcının hesabı silinecektir.
Marka ve patent sahipleri tarafından ilgili ürünün silinmesi hakkında direkt bir talep geldiği taktirde ürün satıştan kaldırılacaktır ve gerekli görüldüğü taktirde satışı yapan kullanıcının hesabı silinecektir.